Najviac informácií o obci Čáry!|pondelok, júl 26, 2021
Práve ste tu: Home » Novinky » Pomoc Morave – informácie
  • Práve prebieha dolaďovanie novej webstránky.

Pomoc Morave – informácie 

Ako všetci viete, tak 24.6.2021 zasiahla viaceré obce na Morave prírodná katastrofa, ktorá zanechala vysoké škody. Od prvého momentu bolo vedenie ZMO Záhorie v kontakte so starostami a primátormi na Morave s ponukou okamžitej pomoci. Včera 28.6.2021 sa uskutočnilo zasadnutie zástupcov postihnutých a okolitých miest a obcí, kde bol prijatý harmonogram prác tak, aby bola pomoc koordinovaná. Zároveň sa dohodlo na rozdelení pomoci podľa regiónov. Na Slovensku bude pomoc pre Hrušky a Moravskú Novú Ves koordinovať okres Senica a Malacky.
Zároveň boli dohodnuté 3 formy pomoci:
 
  1. Finančná :
Budú nám zaslané transparentné čísla účtov priamo postihnutých obcí. Ihneď ako ich obdržíme, tak ho zverejním tu na FB a na webovej stránke obce. Ak by niekto chcel finančne pomôcť a nemá možnosť robiť prevod cez účet, tak môže prostriedky odovzdať priamo na Obecnom úrade Čáry. Zamestnanci príspevok zaevidujú a bude následne cez účet prevedený jednorazovo so všetkými príspevkami. Tu chcem poďakovať našim dôchodcom, ktorí sa na včerajšom stretnutí dohodli, že taktiež zo svojich spoločných úspor podporia postihnuté obce
 
2. Krátkodobá materiálna zbierka:
Do utorka 6.7.2021 prebehne v obci Čáry zbierka vecí, ktoré momentálne v postihnutých oblastiach chýbajú najviac a to najmä:
 
– autolekárničky
– dezinfekčné prostriedky na rany (typu Dettol)
– krémy po opaľovaní (Panthenol)
– repelenty
– pokrývky hlavy (šiltovky)
– predlžovačky (najmä bubnové)
– elektrocentrály, powerbanky (NABITÉ)
– baterky, lampáše, svietidlá, čelovky
– batérie do bateriek a svietidiel
– plastové misky a lyžičky
– lieky proti úpalu
– energetické nápoje a nealko pivá
Tieto veci budú následne zavezené do Tvrdoníc, respektíve do Hodonína, odkiaľ budú rozdistribuované do jednotlivých obcí, prípadne do konkrétnych domácností.
 
3. Dlhodobá materiálna pomoc (stavebný materiál)
Túto formu pomoci bude v rámci potreby a možností zabezpečovať obec, nakoľko sa tie potreby často menia a ťažko sa koordinuje aktuálne potrebný materiál.
 
Ostatné info od “Moravskej strany”:
 
Dobrovoľnící – momentálne majú na českej strane dobrovoľníkov dostatok. V prípade, že ich je prebytok a prichádzajú nekoordinovane, vzniká veľký chaos, úrazy a podobne, preto prosíme všetkých, ktorí chcú pomáhať svojou prácou, aby sa vopred zaregistrovali a dohodli na dobrovoľníckom centre (kontakt doplníme), prípadne sa dohodli s konkrétnou rodinou.
 
Dobrovoľné hasičské zbory – dobrovoľní hasiči smú ísť na výjazd len na vyžiadanie a po vyslaní operačným strediskom.
Samozrejme, ak chcú pomáhať, môžu ísť pomáhať ako dobrovoľníci, avšak bez použitia hasičskej techniky.
 
Odporúčame sledovať FB stránky jednotlivých postihnutých obcí a miest, kde budú pravidelne aktualizované požiadavky na materiálnu či dobrovoľnícku pomoc.
 
Na záver by sme chceli touto cestou poprosiť občanov, aby si uvedomili, že táto situácia je behom na dlhú trať. Potrvá dlhé mesiace, kým odstránia všetky škody a kým sa život v postihnutých obciach dostane zase ako – tak do normálu. Nevyčerpajme si preto všetky svoje sily hneď a naraz. Naša pomoc, či už materiálna alebo fyzická, bude potrebná ešte dlhú dobu a len ak si svoje sily rozložíme, dokážeme byť v maximálne možnej miere nápomocní.