Najviac informácií o obci Čáry!|nedeľa, máj 22, 2022
Práve ste tu: Home » O obci
  • Práve prebieha dolaďovanie novej webstránky.

O obci

Obec s 1250 obyvateľmi sa rozprestiera v severnej časti Záhorskej nížiny, v nadmorskej výške 167 – 182 m. Kataster má rozlohu 1495 ha a nachádza sa v údolí rieky Myjava. Obec leží v západnej časti okresu Senica. Tento okres spadá pod Trnavský kraj i VÚC. Vzdialenosť okresného mesta je 22 km, najbližšími mestami sú však susedné mestá Šaštín-Stráže a Gbely (patria do okresu Skalica).

V blízkosti obce sú aj hranice s Českou republikou a Rakúskom. Hraničný priechod Brodské – Lanžhot je od obce vzdialený asi 15 km a vzdialenosť od priechodu Moravský sv. Ján – Hohenau je okolo 20 km. Susednými obcami sú na juhu Kuklov, na juhovýchode a východe Šaštín-Stráže, na severovýchode Smolinské, na severe Gbely a na západe Kúty a Brodské. Gbely a Brodské už patria do skalického okresu, preto je obec Čáry hraničnou dedinou okresu Senica. Chotár je rovný, výškovitý je len v severnej časti a má pieskovitý povrch. Od severu pozdĺž celého chotára je borový les

Z pamätihodností sa tu nachádza barokový kostol z roku 1633 a bývalá horáreň (jágárňa) – pamätný dom Martina Kollára. Martin Kollár (1853 – 1919) je aj našim najvýznamnejším rodákom. Tento farár pôsobil v časoch najväčšej maďarizácie ako správca spolku Sv. Vojtecha – vtedy jedinej slovenskej funkčnej inštitúcie.

Z ďalších osobností treba spomenúť aj Jozefa Agnelliho, ktorý bol svetoznámym botanikom a Theodora Bohdana Lachmanna – básnika a spisovateľa. Títo sa v obci síce nenarodili, ale ich pôsobenie je s ňou neodmysliteľne späté.

Rodáčkou z Čárov je i významná slovenská herečka Mária Kráľovičová. V obci sa nachádza hlbinná baňa na ťažbu hnedého uhlia – lignitu.